Details
The Polinesia Nautica Mini offers a smaller ventilation lighting solution to the larger version. The wrapped style of the rope material forms the overall visual bordering the integral LEDs and fan, providing a natural earthy atmosphere. Both the fan and LED lighting can be controlled using the remote supplied with the fitting
Additional Information
| Product ID | IL-M8228 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153282287 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP44 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 55W |
| Lumens | 3800lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 195mm |
| Diameter (mm) | 575mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Beige Oscu |
| Carton Gross Weight (kg) | 7kg |
| Total Power Consumption (W) | 80W |
| Item Nett Weight (kg) | 3.2kg |
Polinesia Nautica 57.5cm 55W LED Dimmable Ceiling Light With Built-In 25W DC Reversible Fan, Beige Oscu, 3800lm, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8228
/ images
