Details
The Cala range uses a combination of four different colour finishes to create a range of eye-catching and stylish pendants. With a round or rectangular plate each multiple drop pendant hosts long cylindrical metal tubes in a mixture of sand white, sand black, gold and rust brown. These tubes project the warm white, integral LEDs in a downward direction. To complete this collection, the wall lights designed in the image of a pan flute, are available in the same four colours finishes to enhance and amplify your preferred colour in the given setting.
Additional Information
| Product ID | IL-M8192 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153281922 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 36W |
| Lumens | 2520lm |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 280mm |
| Projection (mm) | 66mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Rust Brown |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 36W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.2kg |
Cala 3+3 Light Wall Light, 36W LED, 3000K, 2520lm, Rust Brown, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8192
/ images
