Details
The clearest way in which a table lamp should be seen, or not as the case maybe. With a small surface head this collection of affordable table lamps is a sure fire example of what is required from a lamp of it is kind. The LED head offers a substantial output, and with the aid of the diffuser it makes for a wonderful addition to any desktop or home. With finishes in either satin nickel, polished chrome, matt white or matt black there is sure to be a colour to suit.
Additional Information
| Product ID | IL-M8143/1 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498608004 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Frosted |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lumens | 300lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 100-280mm |
| Width (mm) | 100mm |
| Height (mm) | 260-480mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.1kg |
| Total Power Consumption (W) | 3W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.79kg |
Tobias Table Lamp 1 Light 3W LED 3000K, 300lm, Satin Nickel/Frosted Acrylic/Polished Chrome, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8143/1
/ images
