Details
Available in four colour finishes Mantra's Dalia range of ceiling, wall lights and table lamp offer a warm 3000K illumination of light from the integral LEDs. The square framework of each fitting is layered with contrasting colours to present an appealing 3 dimensional effect. Dalia is both functional and stylish forming an attractive energy saving lighting option.
Additional Information
| Product ID | IL-M8119 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153281198 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 1680lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 220mm |
| Height (mm) | 220mm |
| Projection (mm) | 63mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gold |
| Colour Finish 2 | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.3kg |
| Total Power Consumption (W) | 24W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Dalia 22cm Wall Lamp, 24W LED, 3000K, 1680lm, Gold/White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M8119
/ images
