Details
Mantra's Tobago offers a collection of slim line LED wall lights which are unobtrusive in both structure and design. The high quality integral 3000K LEDs form a warm ambience of light to highlight this ultra-modern lighting fixture. Tobago is available in three sizes the largest of which is 1.25m long, in either a black, white or gold colour finish.
Additional Information
| Product ID | IL-M7912 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153279122 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 110 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 1010lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 55mm |
| Height (mm) | 1250mm |
| Projection (mm) | 113mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.3kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Tobago Wall Light, 12W LED, 3000K, 1010lm, White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M7912
/ images
