Details
Mantra's Calice pendants are a stylish and versatile lighting fixture that adds a touch of modern elegance to any space. In two sizes with either a 32 or 48cm diameter, each pendant is available in the following colours; white, grey, black, coffee or green. The pendant's clean and minimalist design seamlessly complements a variety of interior styles.
Additional Information
| Product ID | IL-M7891/DIM |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055498614074 |
| Brand | Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Dimmer Required |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 16W |
| Lumens | 1200lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 450mm |
| Maximum Drop (mm) | 2000mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 480mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Colour Finish 2 | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 3kg |
| Total Power Consumption (W) | 16W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.8kg |
Calice 48cm Rise And Fall Pendant Dimmable, 16W LED, 3000K, 1200lm, Black/White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M7891/DIM
/ images
