Details
Samoa's design is reflective of Mantra's very first ventilation lighting design, Alisio. Taking valued feedback from customers, Samoa offers a design with more depth and dimension. The construct of the frame and semi flush arms from the ceiling plate curve in a way that produces an overall dome outline. Available in a white colour finish with a thin, chrome trim, this fan has a greater height of 20cm giving the feature more prominence in the chosen setting. Samoa is controllable via the remote supplied with the item.
Additional Information
| Product ID | IL-M7842 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153278422 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 360 |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 70W |
| Lumens | 5900lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 205mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.93kg |
| Total Power Consumption (W) | 105W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.85kg |
Samoa 60cm 70W LED Dimmable Ceiling Light With Built-In 35W DC Reversible Fan, White Finish c/w Remote Control, 5900lm
PRODUCT ID# : IL-M7842
/ images
