Details
Nepal Mini may be smaller than its 1m counterpart, but still has a substantial 75cm diameter, making it more suitable for smaller room settings. In the same design as the original Nepal range, Nepal Mini uses a stylish twist propeller concept, taking a different route to the fans usual concealment and instead making this section a central feature. In order to enhance and not detract from this ascetic, the LEDs are diffused within a dome shape ring forming the fan's illuminating border. Available in three colour options this fixture is controllable via the remote supplied with the item or Bluetooth APP control, bringing a functional design into today's modern home and workspace.
Additional Information
| Product ID | IL-M7802 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153278020 |
| Brand | Mantra Ventilacion |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control & APP |
| Dimmable | Yes - Remote Control & APP |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 360 |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 55W |
| Lumens | 5200lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 210mm |
| Diameter (mm) | 750mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 7.39kg |
| Total Power Consumption (W) | 85W |
| Item Nett Weight (kg) | 4.37kg |
Nepal Mini 75cm 55W LED Dimmable Ceiling Light With Built-In 30W DC Reversible Fan, Black, c/w Remote & APP Control, 5200lm
PRODUCT ID# : IL-M7802
/ images

