Details
Galaxia is a collection that capitalises on the beauty of natural materials. Each concrete pendant conceals the E27 lampholder that can take the lamp of your choice creating a tailor made fixture.. This is harmoniously partnered with a combination of cement domes or cubes with soft red, grey and white colouring. This stunning design creates a warm magical ambience that is reflective of distant light spots. The larger pendants combine all three colours against a white frame background and the single pendants can be selected with one of the three corresponding colours.
Additional Information
| Product ID | IL-M7625 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153276255 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Globe G80, Globe G95) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 210mm |
| Maximum Drop (mm) | 3210mm |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 120mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Red Cement |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.4kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.2kg |
Galaxia 12cm Pendant Round, 1 Light E27, White/Red Cement
PRODUCT ID# : IL-M7625
/ images
