Details
Designed to make a statement, the Davos wall lights are available in cube, rectangular, or cylindrical shapes, offering a striking 3D presence that elevates any space. With powerful integrated LEDs casting light both upwards and downwards, the sleek metal frames-available in anthracite, white, black, or rust brown-deliver a dynamic, bi-directional illumination. Perfect for outdoor environments, this collection blends style with durability, boasting an IP54 rating to withstand the elements. Some variations now available in a gold finish.
Additional Information
| Product ID | IL-M7438 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153274381 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP65 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lumens | 1830lm |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 150mm |
| Projection (mm) | 100mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Rust Brown |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.12kg |
| Total Power Consumption (W) | 20W |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Davos XL Square Wall Lamp, 2x10W LED, 3000K, 1830lm, IP65, Rust Brown, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M7438
/ images
