Details
With unique triangular angles the Vector table and floor lamps are a creative yet minimalistic design. Available in various colours the high quality LEDs give a warm 3000K output which emanates from the fold at the top of the lamp.
Additional Information
| Product ID | IL-M7330 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153273308 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| Lumens | 375lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 185mm |
| Width (mm) | 130mm |
| Height (mm) | 320mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.9kg |
| Total Power Consumption (W) | 5W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.6kg |
Vector Table Lamp, 5W LED, 3000K, 375lm, White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M7330
/ images
