Details
Mantra's design team have truly taken creativity to its limits with this new collection. Taking the form of a basketball hoop, they have centred the diffusing ball which holds an E27 lamp within the hoops net, transforming this sporting fixture into a designer wall lamp. Create character aswell as a key talking point within a bedroom or office, the basketball range is available in three different colour finishes.
Additional Information
| Product ID | IL-M7243 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153272431 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 370mm |
| Projection (mm) | 320mm |
| Energy Class | A++ to B |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Basketball Wall Lamp, 1 x E27, Matt Black
PRODUCT ID# : IL-M7243
/ images
