Details
Using a combination of round shapes, the Collage range by Mantra is a modern collection with heightened optical presence. The curved grating within each shape creates a 3D spherical effect against a flush fixture. Available in either black or gold the warm white 3000K LEDs centre each fitting emitting an ambient glow.
Additional Information
| Product ID | IL-M7232 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153272325 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lumens | 3000lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 685mm |
| Width (mm) | 400mm |
| Height (mm) | 136mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.08kg |
| Total Power Consumption (W) | 40W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.02kg |
Collage 3 Ring Ceiling, 40W LED, 3000K, 3000lm, Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M7232
/ images
