Details
The clean, angled facets of this white form with squared outline, provide a modern artistic concept allowing you to add style and feature to a room setting when the light is unilluminated. The filtered 3000K LEDs of the Cook range produce a serene ambience within their given setting. High quality components and LED technology has been used to create this range to ensure a long lasting reliability.
Additional Information
| Product ID | IL-M7110 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153271106 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Registered Design by Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lumens | 780lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 150mm |
| Projection (mm) | 75mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.05kg |
| Total Power Consumption (W) | 10W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.87kg |
Cook Wall Light, 10W LED, 3000K, 780lm, White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M7110
/ images
