Details
Due to popular demand the Mantra Design Team have now added a solar panel bollard to their extensive range of outdoor lighting. The cornered graphite square structure sees a square top plate which charges in direct sunlight to power the 2.2W 3000K LED whilst also providing a protective cover for the on/off switch. This energy efficient lighting solution is a must have fixture in today's current climate.
Additional Information
| Product ID | IL-M7088 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153270888 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP54 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 74 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 2.2W |
| Lumens | 188lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 3 - Low Voltage |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 3.7V |
| Width (mm) | 141mm |
| Height (mm) | 340mm |
| Projection (mm) | 141mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Graphite |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.4kg |
| Total Power Consumption (W) | 2.2W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.96kg |
Chevalier Bollard Solar/Sensor, 2.2W LED, 3000K, 188lm, IP54, Graphite, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M7088
/ images

