Details
Meribel’s unique combination of frame and glass creates a collection of outdoor wall and pedestal lamps which gives the effect of the lamps being held in glass display cases. With the use of decorative lamps this feature allows for the creative influences of internal design to be carried into the exterior of businesses and homes. The range has now been expanded to include a solar powered post lamp, solar powered wall lamp with movement sensor and a wall lamp which is also controlled via an APP which has a sensor and Wi-Fi camera intercom.
Additional Information
| Product ID | IL-M7087 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153270871 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP54 |
| Switched Type | Yes - Touch Dimmer & APP |
| Dimmable | Yes - Touch Dimmer |
| Beam Angle | 100 |
| Colour Temperature | 2700 - 6000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 9W |
| Lumens | 530lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 300mm |
| Projection (mm) | 120mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Graphite |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.64kg |
| Total Power Consumption (W) | 9W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.32kg |
Meribel Camera/WIFI/CCT Wall Lamp With APP Control, 9W LED, 2700-6000K, 530lm, IP54, Graphite, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M7087
/ images

