Details
These vertical and horizontal wall lights angle outwards at the top of the fixture to project the light in a downward direction. This ledge also acts as a diversion of rainfall to ensure the LED diffuser is not obstructed in rain or shine. The IP65 rating allows the Solden wall lamps to be used in a wider variation of outdoor settings. Both rotations are available in either a dark grey or white finish.
Additional Information
| Product ID | IL-M7071 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153270710 |
| Brand | Mantra Fusion |
| IP Rating | IP65 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 118 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 9W |
| Lumens | 773lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 180mm |
| Height (mm) | 90mm |
| Projection (mm) | 75mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.95kg |
| Total Power Consumption (W) | 9W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.7kg |
Solden Horizontal Wall Lamp, 9W LED, 3000K, 773lm, IP65, White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M7071
/ images

