Details
The Aspen IP65 outdoor Recessed Wall Lamps include a generous variety of lighting solutions with different beam angles. The two formats available are combined with either a round or square flush plate in three colour options - sand black, sand white or anthracite. Recessed into the wall they offer a subtle installation to better facilitates use in commercial environments and applications whilst still maintaining a stylish edge.
Additional Information
| Product ID | IL-M7022 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153270222 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 47 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lumens | 210lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 85mm |
| Diameter (mm) | 80mm |
| Cut Out (mm) | 72mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.25kg |
| Total Power Consumption (W) | 3W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.2kg |
Aspen Recessed Wall Lamp Round Angle, 3W LED, 3000K, 210lm, IP65, Sand Black, Cut Out: 72mm, Driver Included, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M7022
/ images

