Details
Available in three colour options, the Baker range uses a panel of LED lighting projected in a singular downward direction. The slight hood that protrudes over the integral LEDs gives extra protection, while the round and square designs offer a pleasing visual feature. Baker's IP54 rating makes them suitable for use both outdoors and in bathrooms. The reliable LED technology is reflected in the 3 year warranty they offer.
Additional Information
| Product ID | IL-M7014 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153270147 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP54 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 84 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lumens | 210lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 110mm |
| Projection (mm) | 22mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.25kg |
| Total Power Consumption (W) | 3W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.23kg |
Baker Wall Lamp Small Round, 3W LED, 3000K, 155lm, IP54, Sand White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M7014
/ images

