Details
Brandon's elementary composition allows for these recessed downlights to be used across a number of various applications. Available in two colour finishes as a round or square form, their GU10 lampholder gives the consumer a wider choice of colour temperatures, wattages and beam angles when choosing a lamp which best suits their specification. Brandon can be used in either a domestic or commercial setting.
Additional Information
| Product ID | IL-M6902 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153269028 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Beam Angle | 45 |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 110mm |
| Width (mm) | 110mm |
| Height (mm) | 95mm |
| Cut Out (mm) | 98mm |
| Energy Class | A++ to B |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.166kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.13kg |
Brandon Recessed Downlight Square, 1 x GU10 (Max 12W), Matt White, Cut Out: 98mm, Lampholder Included
PRODUCT ID# : IL-M6902
/ images
