Details
Mantra's Lamborjini collection can be used within residential settings but is also highly adaptable for more commercial areas such as offices and shops. A generous host of different shapes and depths are available in two colour finishes. The funnel fixture with a 45° angle is perfect for vaulted ceilings while the GU10 lampholder gives the freedom to select a lamp with a colour temperature of your choosing with a maximum of 12W.
Additional Information
| Product ID | IL-M6841 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153268410 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 93mm |
| Width (mm) | 93mm |
| Height (mm) | 53mm |
| Cut Out (mm) | 85mm |
| Energy Class | A++ to B |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.09kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.04kg |
Lamborjini Funnel Centre, 85mm Cut Out, Spotlight Square, 1 x GU10 (Max 12W), White, Lampholder Included
PRODUCT ID# : IL-M6841
/ images
