Details
The Gower spotlights are simplistic in design yet highly functional and fit for purpose with their integral LEDs offering 7W output. These small round fixtures are available in either a sand white or sand black colour finish with the added option of a 3000K or 4000K colour temperature. The innovative LED technology offers a higher quality product with complete reliability for use within a range of settings.
Additional Information
| Product ID | IL-M6830 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153268300 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 7W |
| Lumens | 520lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 45mm |
| Diameter (mm) | 80mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.17kg |
| Total Power Consumption (W) | 7W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.15kg |
Gower 8cm Spotlight, 7W LED, 3000K, 520lm, Sand White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6830
/ images
