Details
When creating the Armonia collection José Ignacio Ballester has once again applied tridimensional filters of 3000K integral LED light, by using 360 degree acrylic diffusers giving a completely ambient array of light dispersion. The lines of this comprehensive collection reflect the seamless fluidity of rhythmic dance ribbons, curled and intertwined into unique, harmonious forms that range from a simple loop to a linear bow shape. Each individual design is available in either a polished chrome or titanium colour finish.
Additional Information
| Product ID | IL-M6794 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153267949 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester & Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Dimmer Required |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lumens | 3000lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-250V~50/60Hz |
| Length (mm) | 540mm |
| Width (mm) | 310mm |
| Height (mm) | 500mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Titanium |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 40W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.9kg |
Armonia Semi Flush Vertical, Dimmable, 40W LED, 3000K, 3000lm, Titanium/Frosted Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6794
/ images
