Details
When creating the Armonia collection José Ignacio Ballester has once again applied tridimensional filters of 3000K integral LED light, by using 360 degree acrylic diffusers giving a completely ambient array of light dispersion. The lines of this comprehensive collection reflect the seamless fluidity of rhythmic dance ribbons, curled and intertwined into unique, harmonious forms that range from a simple loop to a linear bow shape. Each individual design is available in either a polished chrome or titanium colour finish.
Additional Information
| Product ID | IL-M6727 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153267277 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester & Santiago Sevillano Sebastia |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 900lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 550mm |
| Projection (mm) | 220mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.25kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.68kg |
Armonia Wall Lamp Wave, 12W LED, 3000K, 900lm, Polished Chrome/Frosted Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6727
/ images
