Details
Tsunami's main design aspects are the spiral forms which host the integral 3000K LEDs, composed of a smooth, wide surface acrylic diffuser and sand white frame. The helical shapes reminiscent of rolling oceanic waves are applied in varying numbers to each lighting fixture, including a square ceiling, linear pendant, floor, two table and three wall lamps. Tsunami is a stylish modern collection to enhance their given setting.
Additional Information
| Product ID | IL-M6656 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153266560 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | No |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 900lm |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 230mm |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 500mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.34kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Tsunami 2 Light Table Lamp, 12W LED, 3000K, 900lm, Sand White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6656
/ images
