Details
Bora offers a collection of outdoor wall lamps in a round or square shape which are available in three colour finishes - anthracite, white and Rust Brown. The slim solid shapes act as a unique design feature to add character to the lamps given setting while the integral 3000K LEDs behind the outline create a subtle halo of light. The slim line design combined with a high lumen output ensures minimum obstruction with optimum light ideal for pathways.
Additional Information
| Product ID | IL-M6536 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153265365 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP54 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 347 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 9.6W |
| Lumens | 720lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 150mm |
| Projection (mm) | 50mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Anthracite |
| Colour Finish 2 | Frosted White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.76kg |
| Total Power Consumption (W) | 9.6W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.68kg |
Bora Square Wall Lamp, 9.6W LED, 3000K, 720lm, IP54, Anthracite, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6536
/ images
