Details
By utilising a simplistic form and diffuser, the Aneto flush ceiling lights are able to offer a larger uninterrupted surface area to fully optimise the lumen output of the integral 4000K LEDs. In either a square or round shape there are two sizes available with different wattages. This IP65 collection provides an ideal lighting solution for any bathroom or outdoor setting where a high level of illumination is required.
Additional Information
| Product ID | IL-M6488 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153264887 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 2500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 400mm |
| Width (mm) | 400mm |
| Height (mm) | 50mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.33kg |
| Total Power Consumption (W) | 24W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.7kg |
Aneto Ceiling, 40cm Square, 24W LED 4000K, 2500lm, IP65, White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6488
/ images

