Details
The sleek minimalistic design of the Naxos flush fitting features a standard opal round diffuser with a clear, uniquely cut acrylic edging to add dimension to the design and produce intriguing shadows thrown from the integral LEDs. The high quality LEDs offer a sufficiently energy saving fitting with a highly desired remote controlled tuneable function. Naxos is an ideal option for a low ceiling room.
Additional Information
| Product ID | IL-M6450 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153264504 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| Colour Temperature | 3000 - 6000K Tuneable White |
| Lumens | 1550lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 65mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.13kg |
| Total Power Consumption (W) | 24W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.05kg |
Naxos 40cm Ceiling 24W LED With Remote Control 3000K-6000K, 1550lm, White / Clear Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6450
/ images
