Details
Dakla's original modern design not only provides a high quality LED wall lamp but also a stylish decorative feature which creates character and feature in its given setting. The uniform square shapes are over lapped and rotated with surrounding diffused integral LEDs producing a wonderful ambience. Available in a white or black colour finish these monochrome options enable the Dakla range to be used in any room decor and colour scheme.
Additional Information
| Product ID | IL-M6427 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153264276 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 725lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-250V~50/60Hz |
| Length (mm) | 180mm |
| Width (mm) | 180mm |
| Projection (mm) | 59mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.2kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.15kg |
Dakla Wall Lamp, 12W LED, 3000K, 725lm, IP20, Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6427
/ images

