Details
The Atlantis collection of GU10 recessed spotlights offers two different colour finishes; brushed aluminium and white. Both products take a maximum 50W lamp and have an 8.3cm diameter. These neutral, sleek and simplistic downlights have a wide range of applications.
Additional Information
| Product ID | IL-M6406 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153264061 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP54 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 25mm |
| Diameter (mm) | 83mm |
| Cut Out (mm) | 58mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.136kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.095kg |
Atlantis Recessed Downlight 8.3cm Round, GU10 (Max 50W), Brushed Aluminium, Cutout 58mm, Cut Out: 58mm, Lampholder Included
PRODUCT ID# : IL-M6406
/ images

