Details
Garda successfully brings inventive commercial lighting concepts to more personal home and work room settings. This range of round recessed ceiling lights holds a cylindrical arm that sits within the round fixing plate and can then be released from the ceiling on an arm to convert the flush recessed fixture into a spot light. This retractable function is perfect for room settings where light is required in a stationary downwards direction aswell as at an angle. The integral LEDs of the Garda range are available in two wattages; 7W and 12W aswell as three colour temperatures 2700K, 3000K and 4000K.
Additional Information
| Product ID | IL-M6401 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153264016 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 35 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 7W |
| Lumens | 630lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 85mm |
| Diameter (mm) | 84mm |
| Cut Out (mm) | 75mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt White |
| Colour Finish 2 | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.46kg |
| Total Power Consumption (W) | 7W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.37kg |
Garda Retractable Recessed Swivel Spotlight, 7W, 4000K, 630lm, Matt White & Black, Cut Out 84mm, Driver Included, Driver Included, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6401
/ images
