Details
Jeri is a sleek modern polished chrome Wall Lamp/Picture Light range combining thin tubular curved arms fixed against a slim rectangular backplate with curved edges. The two arm version positions the arms in opposite directions creating a narrow 'X' shape, while the single arm Wall Lamp/Picture Lights fix the arm in a downwards arch position. The small single arm lamp generates 8W while the larger single lamp hosts a total of 12W. The double arm design produces an even higher lumen output with both arms generating 12W giving a total power consumption of 24W. The integral LEDs of each fitting are available in either warm white (3000K) or natural white (4000K) to suit any setting.
Additional Information
| Product ID | IL-M6373 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153263736 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 760lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 175-265V~ 50/60Hz |
| Length (mm) | 95mm |
| Width (mm) | 590mm |
| Height (mm) | 100mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.75kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.6kg |
Jeri Wall Lamp/Picture Light, 12W LED, 4000K, 760lm, Polished Chrome, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6373
/ images

