Details
Nubole is a lone single pendant collection that needs no embellishment. The 40cm round opal glass is creatively shaped to form soft vertical waves and drastic indentations creating a rippled effect reminiscent of ocean waves and clouds. The tiered dome impression makes a distinctive decor feature while the open glass base and maximum 60W E27 lampholder provides the greater option of ample illumination. An adjustable cable suspension and polished chrome framework make Nubole a modern imaginative lighting solution.
Additional Information
| Product ID | IL-M6274 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153262746 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Body Height (mm) | 240mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3.3kg |
Nubole Pendant 40cm Round, 1 x E27 (Max 60W), Opal White
PRODUCT ID# : IL-M6274
/ images

