Details
Fase is an LED collection of three flush ceiling lights in various sizes. The white diffusers conceal the high quality LEDs and are bordered by a polished chrome metal trim which adds an extra design characteristic highlighting the fixture so it isn't lost on a white ceiling. The two smaller rectangular and square lights offer a natural 4000K light. The larger rectangular light can be used as a statement piece with a length of 90cm and the extra remote control functionality enabling the integral LEDs to be dimmed between 3000-6500K.
Additional Information
| Product ID | IL-M6247 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153262470 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Colour Temperature | 3000 - 6500K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 90W |
| Lumens | 4800lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 925mm |
| Width (mm) | 650mm |
| Height (mm) | 100mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.72kg |
| Total Power Consumption (W) | 90W |
| Item Nett Weight (kg) | 4.3kg |
Fase Ceiling Rectangular, 90W LED, 3000K-6500K Tuneable White, 4800lm, White, Acyrlic Diffuser, Remote Control,3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6247
/ images
