Details
Ring is a clean and original concept that arises from the need to illuminate a direct space, creating an object of minimal expression in the form of an appealing and functional product. The design inspiration has be taken from a zen philosophy and its belief in the spirituality of simplicity and clear space. This collection utilises the ring shape as a form, the minimalistic sculptural frame where light is born, directing it to the space generated at the centre of its structure. The pendants are composed of aluminium injection, a material that provides a lightweight strength to safely house the high performance 3000K LED technology. Available in three colour finishes; bronze, silver and white, Ring generates a personal warm environment without losing efficiency and functionality.
Additional Information
| Product ID | IL-M6170 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153261701 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Hugo Tejada |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 23W |
| Lumens | 1600lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 500mm |
| Width (mm) | 160mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt White |
| Carton Gross Weight (kg) | 4kg |
| Total Power Consumption (W) | 23W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.9kg |
Ring Pendant 50cm Round, 23W LED, 3000K, 1600lm, White, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6170
/ images

