Details
The Prea collection mirrors the design of the Tarifa range with the shapely difference of a round tubular LED arm and corresponding round backplate. The LED arm protrudes directly forward at a downward angle emitting a 3W warm 3000K light. Available in four colour finishes; white, satin nickel, antique brass and black it is an ideal wall/reading lamp, with a handy slim switch located on the plate.
Additional Information
| Product ID | IL-M6076 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153260766 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 30 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lumens | 210lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 110mm |
| Width (mm) | 80mm |
| Height (mm) | 110mm |
| Projection (mm) | 85mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.44kg |
| Total Power Consumption (W) | 3W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.39kg |
Prea Wall/Reading Light, 3W LED, 3000K, 210lm, Switched, Satin Nickel, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M6076
/ images
