Details
Lady is an innovative multi-functional table lamp that doubles as an illuminated vanity mirror and offers amazing unique features. This ultra-modern gloss white lamp has a large shallow dish base which parallels the 300mm horizontal, circular head housing the integral LEDs, the light from the LEDs is diffused by a frosted acrylic disk. The circular top can then be pivoted to a vertical angle to reveal the vanity mirror bordered by a ring of LED light. In addition this table lamp is also dimmable giving a colour temperature from 3000K-5000K. Whether used as a warm white table lamp or cool white illuminated mirror, Lady is a must have product.
Additional Information
| Product ID | IL-M6040 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153260407 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Touch Dimmer 3 Stage |
| Dimmable | Yes - Touch Dimmer |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Material | Glass |
| Colour Temperature | 3000/4000/5000K Warm/Cool/Natural White |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 400lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 300mm |
| Diameter (mm) | 200mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.1kg |
| Total Power Consumption (W) | 6W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.75kg |
Lady Table Lamp 6W LED 3000K / 4000K / 5000K 400lm, Dimmable, White with Mirror
PRODUCT ID# : IL-M6040
/ images

