Details
The unobstructed slim spherical diffuser, concealing the integral LEDs is bordered by a trim of white metalwork a little further away from the supporting back plate giving two displays of light source providing added depth and dimension. This flush modern fitting with a twist is available in two sizes ideal for a low ceiling room. The tuneable remote control function of the Edge Smart collection ranges from 3000-5000K.
Additional Information
| Product ID | IL-M5949 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153259494 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Alexa | Alexa Compatible |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control & APP |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 3000 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 80W |
| Lumens | 4300lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Remote Control | Yes |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 75mm |
| Diameter (mm) | 565mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2kg |
| Total Power Consumption (W) | 80W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.66kg |
Edge Smart 56.5cm Ceiling, 80W LED, 3000-5000K Tuneable White, 4300lm, Remote Control, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M5949
/ images
