Details
Mantra has created another cost effective LED lighting solution with the introduction of the Zero Smart collection. This range is created with an acrylic white diffuser mounted onto a white metal plate. This simplistic and versatile design is available in three diameters to suit various room sizes and each one is supplied with a remote controlled dimmable function ranging from warm light 3000K to 5000K cool light.
Additional Information
| Product ID | IL-M5946 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153259463 |
| Brand | Mantra |
| Alexa | Alexa Compatible |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control & APP |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 2700 - 5000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 80W |
| Lumens | 4500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Remote Control | Yes |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | Yes |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 75mm |
| Diameter (mm) | 480mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.80kg |
| Total Power Consumption (W) | 80W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.28kg |
Zero Smart 48cm Ceiling, 80W LED, 2700-5000K Tuneable White, 4500lm, Remote Control, White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M5946
/ images
