Details
Providing another remarkable flush LED option, Reef I is an ideal energy saving option for a modern low ceiling space. Its distinctive polished chrome circular plate centres the exclusive crystalline acrylic diffuser, curving out to create a doughnut shape. This inventive diffuser design houses 48W integral LEDs which have a dimmable scope of 3000K-6500K. To make this range even more appealing the dimmable function is adjusted using the remote control included with the light, for added enticement and ease. Reef I has a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-M5933 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153259333 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Shade Colour | Frosted |
| Colour Temperature | 3000 - 6500K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 48W |
| Lumens | 3500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Remote Control | Yes |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 60mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.9kg |
| Total Power Consumption (W) | 48W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.2kg |
Reef Ceiling 45cm Round 48W LED 3000K-6500K Tuneable, 3500lm, Remote Control Chrome / White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M5933
/ images

