Details
Centara is an LED, flush ceiling light range that combines highly polished chrome framework with a uniquely stunning crystal diffuser to create an eye-catching ultra-modern design. Aswell as its visual attributes, the Centara lights offer a remote controlled dimmable function allowing the colour temperature of the LEDs to range from 3000-6500K. Both fixtures have a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-M5931 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153259319 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Material | Crystal |
| Shade Colour | Crystalline |
| Colour Temperature | 3000 - 6500K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 18W |
| Lumens | 1680lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Remote Control | Yes |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 50mm |
| Diameter (mm) | 380mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Frosted White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.88kg |
| Total Power Consumption (W) | 18W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Centara Flush 38cm Round 18W LED 3000K-6500K Tuneable, 1680lm, Remote Control Chrome / Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M5931
/ images
