Details
This stunning ultra-modern LED collection creates patterns and obscure shapes using individual circles in a variation of sizes. Each of the smaller circles are composed of a band of white metal in which the 3000K integral LEDs sit and are concealed by a striking crystalized diffuser which creates a distinctive feature. With each ceiling light comes the ability to control and dim the colour temperature using the remote control included with the light. Offering a variety of adjustable pendants, flush ceiling lights and wall lamps Lunas is a truly comprehensive range with a fixture to suit any requirement. This range has a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-M5764 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153257643 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 54W |
| Lumens | 2830lm |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Remote Control | Yes |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 100mm |
| Diameter (mm) | 605mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.1kg |
| Total Power Consumption (W) | 54W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.7kg |
Lunas 60.5cm Flush Ceiling 61cm Diameter 54W LED 3000K, 2830lm, RF Remote Control White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M5764
/ images
