Details
This selection of matt white, black trim surface mounted spotlights, combines a traditional cylindrical spotlight with a unique fixing plate which provides feature to the backdrop of the integral LED light. Both the single and double spotlights are available in both a 3000K and 4000K colour temperature with adjustable directionality. The Boracay range would be well suited for an industrial or business setting aswell as a living and kitchen area. This collection has a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-M5720 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153257209 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 35 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 7W |
| Lumens | 1030lm |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 160mm |
| Width (mm) | 113mm |
| Height (mm) | 126mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt White |
| Colour Finish 2 | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.079kg |
| Total Power Consumption (W) | 14W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.023kg |
Bocaray Surface Mounted Spot / Wall Light 2 x 7W LED 4000K, 1030lm, Matt White / Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M5720
/ images

