Details
The Coral flush ceiling light range diffuses the 4000K integral LEDs with a patterned frosted glass. This pattern is inspired by the effect of light hitting water which is further amplified by the sand texture behind the glass creating a glistening ripple illusion. Each fitting has highly polished chrome frame and either a circular or square glass in two sizes. Coral has a 3 year warranty and would make a wonderful addition to your low ceiling room.
Additional Information
| Product ID | IL-M5550 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153255502 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Material | K9 |
| Shade Colour | Crystalline |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 23.5W |
| Lumens | 940lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 350mm |
| Width (mm) | 350mm |
| Height (mm) | 65mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.82kg |
| Total Power Consumption (W) | 23.5W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.15kg |
Coral Flush 35cm Square 23.5W LED 4000K Chrome / Crystal Sand, 940lm, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M5550
/ images
