Details
Infinity artistically displays a smooth and uniform line of light without a beginning or an end in this original design by Jose Ignacio Ballester. The contrasting combination of aluminium framework, polished chrome details and frosted polycarbonate diffuser produces a better realisation of the curves and turns which mimic the shape and movement of rhythmic ribbons. This integral LED collection produces a crisp white (3000K) light output in both pendant and flush ceiling lights as well as an impressive looped table lamp. The flush version boasts a mirror back plate which simply doubles the impact of the design. Several items are also available in dimmable versions.
Additional Information
| Product ID | IL-M5383 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153253836 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 1000lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 305mm |
| Height (mm) | 260mm |
| Diameter (mm) | 170mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Silver |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.6kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.9kg |
Infinity Table Lamp 12W LED 3000K, 1000lm, Silver/Polished Chrome/White Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M5383
/ images
