Details
Louise is an elegant and romantic collection consisting of pendants, ceiling, wall, table and floor lamps. The polished chrome framework is shaped to form sleek loops and curves creating a sophisticated feature, a common characteristic of designs created by Jose Ignacio Ballester. Each loop is adorned with a small crystal pendalogue, whilst the tips of the frame host a larger facetted crystal drop. The organza white shades gently filter the light, effectively enhancing the facettes of the crystals and the unique design of the crystal sconces. Louise has a personality to enhance any environment.
Additional Information
| Product ID | IL-M5272 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153252723 |
| Brand | Mantra |
| Designer | Registered Design by Jose Ignacio Ballester |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | K9 |
| Shade Colour | White |
| Max Wattage Lamp (W) | 13W |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 650mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 180mm |
| Width (mm) | 930mm |
| Energy Class | A++ to B |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.11kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 5.2kg |
Louise Linear Pendant 2 Arm 4 Light E27 With White Oval Shades Polished Chrome / Clear Crystal
PRODUCT ID# : IL-M5272
/ images

