Details
The Diamante range gives the magical and fascinating effect we aim to achieve. The ceiling lamp was designed to be a central feature in the space and illuminate with surprising efficiency. It is composed of geometric shapes that resemble a diamond cut and the light gives shimmering reflections similar to those of a diamond. Some fittings are available in two colour temperatures 3000K or 5000K whilst the remote control versions can adjust the colour temperature from 2700K – 6500K and offer a helpful nightlight feature.
Additional Information
| Product ID | IL-M5112 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153251122 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 30W |
| Lumens | 3000lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 115mm |
| Diameter (mm) | 520mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Opal White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 30W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.6kg |
Diamante 52cm Flush Ceiling 30W LED 3000K,3000lm,White Acrylic,3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M5112
/ images
