Details
Surf is a collection designed by the Mantra team and is a simple yet effective range with minimal sections and minor curves. It brings the aesthetics of modern LED lighting at an affordable price. With a pendant, flush ceiling, wall, table and floor lamps in the range, a trend can certainly be set throughout any interior. The LED light source allows them to provide outstanding performance with a reduced consumption. With a combined finish of silver and chrome, and an acrylic diffuser, it is easy to understand why the lighting effect is so prominent. All Surf products emit a crisp white (3000K) light, whilst the floor lamp features a convenient touch dimmer for more control of the ambience it creates.
Additional Information
| Product ID | IL-M5104 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153251047 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Touch Dimmer 3 Stage |
| Dimmable | Yes - Touch Dimmer |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 23W |
| Lumens | 1590lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 200mm |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 1420mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.33kg |
| Total Power Consumption (W) | 23W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.39kg |
Surf Floor Lamp 23W LED Satin Nickel / Polished Chrome 3000K, 1590lm, Touch Dimmer 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M5104
/ images
