Details
Line is a collection that offers a perfect lighting solution where significant light output is required with a touch of elegance. The luminaire is supplied with a remote control that allows a complete lighting management solution. The light output can be controlled from a warm white 3000K to a cool crisp 6500K white light. With also a dimming option and pre-set night light function there is a solution for every requirement. The design expertly combines functionality with an attractive appearance using a substantial opal acrylic diffuser with a slender polished chrome line that adds the final detail. Line is a timeless and powerful lighting solution. All Mantra LED products carry a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-M4845 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153248450 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 3000 - 6500K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 108W |
| Lumens | 6500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Remote Control | Yes |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 900mm |
| Width (mm) | 750mm |
| Height (mm) | 95mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 11.7kg |
| Total Power Consumption (W) | 108W |
| Item Nett Weight (kg) | 8.6kg |
Line Rectangular Flush Ceiling 108W LED With Remote 3000K-6500K,6500lm,P.Chrome/White Acrylic,3yrs Warranty (COLLECTION ONLY)
PRODUCT ID# : IL-M4845
/ images

