Details
Rectangle by name and shape expertly combines technology with a universal design. Available in two sizes, the largest offering a length of 130cm provides magnificent light output for those larger spaces. The edges of the opal acrylic diffuser have been engineered to give a curved finish and an overall gentle appearance. With a large metal base that houses the LED board from edge to edge, the 4000K neutral white light output impressively distributes evenly across the diffuser. Rectangle offers a dynamic light with soft lines to fit in seamlessly with any surrounding decor. All Mantra LED products carry a 3 year warranty.
Additional Information
| Product ID | IL-M4671 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8435153246715 |
| Brand | Mantra Fusion |
| Designer | Equipo Mantra |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 51W |
| Lumens | 3800lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 280mm |
| Width (mm) | 1300mm |
| Height (mm) | 130mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.2kg |
| Total Power Consumption (W) | 51W |
| Item Nett Weight (kg) | 3.7kg |
Rectangular Flush Ceiling 51W LED 4000K, 3800lm, White, Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : IL-M4671
/ images
